1. Česká herniologická konference konající se v konferenčních prostorách NH Collection Hotelu Olomouc má za sebou mnoho úspěchů.
Koncepce tohoto kongresu byla možná pro účastníky jinou, příjemnou variantou, než bylo doposud zvykem na „obvyklých“ kongresových akcích této velikosti a rozsahu v České republice.
Organizátoři se snažili pojmout tuto akci „tak trochu jinak“. Kongresové dny byly proto rozděleny do dvou naprosto odlišných, a přesto na sebe navazujících bloků: první – teoretický a druhý – praktický. Spojením teoretické části s náhledem do problematiky, následnou diskuzí mezi jednotlivými odborníky a praktické části s operativou naživo v průběhu konference vznikla nová koncepce a nový pohled na to, jak by mohly konference v případě chirurgických oborů vypadat, co by mohly přinést za výhody a jak významné by pro další využití lékařům mohly být.
Vzhledem k významné zahraniční účasti byl celý simultánně překladán do jazyků českého a anglického. Pozvání přijalo hned několik zahraničních hostů, mezi nimi i profesor Jean Henri Alexandre z Paříže, jeden z hlavních představitelů herniologie v Evropě, spolu s dalšími stál u zrodu skupiny GREPA, která v podobě dnešní Evropské herniologické společnosti je jednou z nejvlivnějších organizací na poli herniologie ve světě. A právě tato konference pořádaná v listopadu roku 2014 byla svědkem oficiálního převzetí uznání České herniologické společnosti jako jedné ze sekcí EHS. Byl to právě profesor Alexandre, který tuto významnou a pro českou chirurgii důležitou úlohu obsáhl a veřejně přivítal Českou herniologickou společnost a její členy v EHS.
Pozvání dále přijalo několik dalších velmi významných zahraničních osobností, kteří se postupně ujímali slova a formou přednášek sdíleli své zkušenosti z různých oblastí herniologie. Zazněly zde přednášky lékařů Dr. Macieje Śmietańskiho (Wejherowo / Polsko) či Dr. Andrease Kutheho (Hannover / Německo), kteří jsou oba předními a vyhledávanými odborníky v oblasti herniologie nejen ve svých zemích. Dále prezentovali své zkušenosti a poznatky i čeští lékaři, v čele se zakládajícími členy České herniologické společnosti a zároveň organizátory této konference: MUDr. Adolfem Grygou (Prostějov / ČR), MUDr. Tomáše Burešem (Kladno / ČR) a MUDr. Lukášem Kohoutkem (Frýdlant / ČR), kteří svými příspěvky zahájili 1. Českou herniologickou konferenci.
Celá tato přednášková sekce vyústila na konci prvního dne doplňujícími volbami do vedení České herniologické společnosti, kam byli zvoleni MUDr. Michael Vraný, MUDr. Petr Bystřický, MUDr. Ludvík Winkler a MUDr. Jiří Jeřábek.
Tímto byly zahájeny kroky nutné k renesanci herniologie v Čechách a spojení sil všech chirurgů zabývajících se touto tematikou k vytvoření společných guidelines, cílů, statistik a jiných důležitých aktivit, které nejen česká herniologie postrádá. V průběhu této konference získala Česká herniologická společnost 71 nových členů, kteří tak vytvořili základnu lékařů, kteří se budou podílet na rozvoji herniologie v České republice jako takové.
Následující den se konference přesunulado prostor Nemocnice Prostějov, kde byly na třech sálech tamního chirurgického oddělení prezentovány operace tříselných a velkých břišních kýl různými operačními technikami: otevřenými přístupy počínaje a laparoskopickými technikami konče. Jednotliví operatéři a zároveň lektoři byli právě lékaři výše jmenovaní. A protože by nebylo možné zajistit prezentaci operací všem účastníkům konference, byl vynalezen způsob, jak operativu přiblížit co nejvíce lékařům účastnícím se konference. Z toho důvodu se využilo nejmodernější techniky a veškeré dění na sále se monitorovalo několika kamerami nainstalovanými na sálech a zároveň i kamerami volně pohyblivými k rukám operatéra, aby i ten mohl přímo od operačního stolu komentovat vše podstatné. Tento audiovizuální způsob komunikace mezi operatérem, lékaři přihlížejícími na sále a ostatními lékaři mimo operační sály byl zvolen a vyhodnocen jako jeden z nejlepších. Mezi účastníky kongresu tato komunikace vyvolala nadšení a jednoznačně posunula kvalitu celé konference o několik tříd výše.
V historii české chirurgie díky těmto aktivitám nemá prozatím akce obdoby. Proto se s důvěrou, nadšením, očekáváním a dychtivostí těšíme na 2. ročník této konference, která bude mít jistě opět co nabídnout.
Od dnešhího dne můžte zasílát svá abstrakta na letošní ročník herniologické konference.
Od dnešního dne se můžete registrovat na VIII. Česko - Slovenskou herniologickou konferenci.
Vážené kolegyně, vážení kolegové.
Poznačte si prosím termín konání letošní VIII. Česko - Slovenské herniologické konference, která se uskuteční ve dnech 13. - 15. 11. 2024.
Před vstupem na stránky chsp.cz, prosím, vyberte jednu z možností: